מהו ארגון חברתי ומי הם הארגונים המובילים בישראל?

ארגונים חברתיים הם חלק בלתי נפרד מהקהילה, והם מורכבים מאזרחים שמעוניינים לשנות ולתרום בהתאם להשקפת עולמם.


ארגונים חברתיים הם חלק בלתי נפרד מהקהילה, והם מורכבים מאזרחים שמעוניינים לשנות ולתרום בהתאם להשקפת עולמם. קיימים ארגונים חברתיים רבים בישראל, הפועלים למען השגת המטרה, כל אחד בהתאם למטרתו. אבל מהו בעצם ארגון חברתי? ומיהם הארגונים המובילים בישראל?

מה זה ארגון חברתי?

ארגון חברתי הוא ארגון שמורכב מקבוצה של אנשים שמאמינים בערכים ודעות משותפות, ומעוניינים לקדם את הדעות והערכים האלו בחברה. אנשים שחברים באותו בארגון חברתי חולקים השקפת עולם משותפת, ומעוניינים לקדם את השקפת העולם הזו באמצעות העלאת המודעות, ביצוע פעילויות והסברה, שיתוף פעולה עם חברי כנסת לקידום חקיקה בנושא, ועוד.

בדרך כלל, הפעילות של הארגונים החברתיים מקדמת נושאים שנמצאים בראש סדר העדיפויות החברתי, אך לא מטופלים באופן מספק ע"י מוסדות המדינה. יש להם כוח להעלות נושאים חברתיים שונים לסדר היום, בייחוד כאלה שלא תמיד נמצאים במודעות של הציבור הרחב, ולקדם טיפול בנושא ואף חקיקה.

ארגונים חברתיים עוסקים בשלל נושאים כמו תרבות, עסקים, כלכלה, שוויון הזדמנויות, חינוך, רווחה, פוליטיקה, איכות הסביבה, ועוד.

מיהם הארגונים המובילים בישראל?

בישראל יש ארגונים רבים ועמותות שונות שפועלות בנושאים חברתיים, ואלו המובאים כאן הם רק חלק קטן מהארגונים הרבים שפועלים בישראל. ארגונים אלו פועלים לצורך גיוס תרומות, קידום חקיקה, הסברה, סיוע בשטח, גיוס מתנדבים, ועוד.

פתחון לב

ארגון פתחון לב הוא ארגון ללא כוונת רווח. הוא נוסד בשנת 1998 ופועל כדי לצמצם את היקפי העוני בחברה הישראלית. הארגון מסייע לכחצי מיליון בני אדם מידי שנה, והמספרים רק הולכים ועולים. לארגון יש מתנדבים רבים שפועלים בשטח, מגייסים תרומות, ועובדים למען השגת המטרה של הארגון, לצד הרצון לסייע לאנשים שזקוקים לכך. הארגון פועל בתחום הסיוע ההומניטרי, כלומר למשפחות נזקקות ולאנשים שחיים מתחת לקו עוני. למשפחות אלו מספקים מוצרי צריכה בסיסיים, שירותים שונים כולל סיוע רפואי ועוד. הארגון פועל להתערבות ממשלתית במצב העוני בישראל, ומקדם צעדים שנועדו למגר את העוני ולצמצם את מספר המשפחות הנזקקות בישראל.

הארגון פועל גם בתחום הסיוע לבני הנוער, במקרים שבהם אין להם הכלים לגדול באופן שבו הם יוכלו ללמוד איך לטפל ולדאוג לעצמם, ולתרום לחברה. הארגון מסייע להם להתפתח, לגדול, לקבל כלים שונים שיעזרו להם להתמודד עם אתגרי החיים בכל התחומים ולפתח את היכולות והכישורים שלהם לצורך כך.

אור ירוק

עמותת אור ירוק היא עמותה הפועלת למיגור מספר הנפגעים בתאונות דרכים, ולהשפיע על תרבות הנהיגה בישראל. העמותה הוקמה ב-1997 ע"י יונה ואבי נאור, בעקבות מותו של בנם רן בתאונת דרכים שנתיים קודם. העמותה פועלת לצורך העלאת המודעות לנושאים שונים הקשורים בנהיגה, תרבות נהיגה והסיבות שגורמות לתאונות הדרכים. בשנים האחרונות העמותה פועלת גם בתחום הרכיבה על אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי, בעקבות העלייה בשימוש בהם, ועם העלייה בשימוש – גם העלייה במספר התאונות והנפגעים.

הארגון מקדם הסברה, הרצאות והדרכות לנהגים, החל ממוסדות החינוך, חיילים בצה"ל ועד למקומות עבודה והגיל השלישי. הארגון עוסק גם בתחום המחקר כדי להקטין את ממדי התופעה ולגלות את הגורמים השונים לתאונות, בהתאם לשכבות גיל ועוד. נוסף על כך, העמותה מקדמת חקיקה ומדיניות ממשלתית שתסייע בהקטנת התאונות ובתכנון תוכניות לאומיות ואסטרטגיות בנושא.


האגודה למלחמה בסרטן

האגודה למלחמה בסרטן היא ארגון שמסייע לחולי סרטן בישראל, ומוביל את המאבק במחלה. העמותה פועלת ללא מטרת רווח, ומסייעת במידע לחולים, מעלה את המודעות לגילוי מוקדם ולבדיקות אבחון לפי גורמי סיכון ומספקת תמיכה, ייעוץ והסברה לחולים ומשפחותיהם. האגודה פועלת גם בתחום המחקר שנועד למגר את המחלה ולמצוא עבורה טיפולים יעילים ומצילי חיים. העמותה פועלת על בסיס תרומות בלבד, ויוזמת מבצעי התרמה ארציים, מסייעת ברכישה של ציוד רפואי ובניית מרכזים רפואיים בארץ, פועלת לשיקום חולים ומחלימים ומקדמת את המודעות בקרב הציבור לגילוי המחלה ולמניעה שלה.

סיכום

לארגונים חברתיים היכולת להשפיע ולשנות נושאים שונים שנמצאים על סדר היום בחברה, וחלקם מובילים את הפעילות החברתית בישראל ומבצעים שינוי אמיתי בשטח. לעמותות והארגונים הללו ניתן לתרום דרך האתר, ואתם מוזמנים לעזור לעמותות לבצע את הפעילות החשובה שלהן למען כל החברה בישראל.


להורדת המסמך המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת המסמך המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

Adm

מאמר מערכת

The JGive Team