דברים שחשוב לדעת לפני תרומה לעמותה

במדינת ישראל ישנה פעילות ענפה של אלפי עמותות וארגונים ללא מטרות רווח. עובדה זו, מקנה לכולנו את האפשרות לתרום למען מטרות שקרובות לליבנו. למה כדאי לתרום, ומה חשוב לדעת לפני שתורמים לעמותה?

ארגונים ללא מטרות רווח הם גופים בעלי מטרות חשובות המנסים לתרום לחברה דרך פעילות חברתית-התנדבותית. אותם הארגונים פועלים במודל ייחודי ללא כל ייצור הכנסות שמיועדות לכיס הפרטי של העובדים בעמותה, כך שהדרך היחידה בה הם יכולים להמשיך בפעילותם היא באמצעות תרומות כספיות מגופים שונים או דרך רווחים שהעמותה מייצרת, אם היא אכן מצליחה לייצר אותם. במאמר זה נדבר על הגופים החשובים הללו, על הפרטים שמומלץ לבדוק לפני שתורמים לכל עמותה וגם - למה חשוב לתרום באופן מזדמן או באופן קבוע בדרכים שונות.

מהי ההגדרה לעמותה?

עמותות בישראל הן חלק מהקטגוריה של המגזר השלישי (בניגוד למגזרי העסקי ולמגזר הציבורי). נכון לשנת 2019 היו רשומות במדינת ישראל כ-40,000 עמותות ובכל שנה נרשמות כ-2,000 עמותות חדשות.

עמותה היא ארגון הפועל ללא מטרות רווח ומטרתו לקדם פעילות ציבורית חברתית מסוימת. עמותות המוגדרות מלכ"ר אינן משלמות מע"מ ומיסים, אלה שאינן מוגדרות כך כן חייבות במס. כמו כן, עמותות אינן יכולות להכניס רווחים (דיבידנדים) לבעלי מניות. הן כן יכולות לייצר הכנסות שישמשו לקידום פעילות העמותה, אך לא רווחים כספיים שנכנסים לכיסם של בעלי העמותה, העובדים והמתנדבים בה. כדי שעמותה תקבל הכשר חוקי לפעילות היא צריכה להיות רשומה בפנקס העמותות על רשם העמותות, הגוף שמפקח על הפעילות של ארגונים מסוג זה.

דברים שחשוב לבדוק לפני שתורמים לעמותות

לפני כל תרומה שמבצעים, חשוב מאוד לבדוק לעומק את פרטי העמותה שתורמים לה. בשלב הראשון יש לבדוק את הסטטוס העדכני של העמותה כדי לוודא שהיא רשומה בפנקס רשם העמותות.ניתן לעשות את הבדיקה הזו בקלות דרך אתר גיידסטאר או לחייג ישירות אל משרד רשם העמותות. חשוב מאוד לבצע את הבדיקה הזו גם אם אתם חושבים שאתם מכירים את סטטוס העמותה, כיוון שלעיתים יש עמותות הנמצאות בתהליך של פירוק.

אם תרצו להעמיק בבדיקה, תוכלו לבדוק האם העמותה מגישה דיווחים באופן סדיר לרשם העמותות לרבות דוחות כספיים, נתוני תמיכות, מספר עובדים, בעלי תפקידים וכן הלאה. לעמותות שהגישו כראוי את כל המסמכים מונפק מסמך שנקרא אישור ניהול תקין. הן לא חייבות בהנפקת האישור הזה בחוק, אבל רובן כן דואגות להנפיק את אישור זה.

אם אתם תורמים דרך JGive, תוכלו להיות רגועים, כיוון שאנחנו בודקים את כל הפרטים בשבילכם.  כל העמותות הרשומות אצלנו באתר פועלות על פי חוק, עוברות בדיקות מקדימות לפני שהן מקבלות מאיתנו אישור לגיוס כספים דרך הפלטפורמה שלנו וכמו כן עוברות בדיקות תקופתיות. הפלטפורמה שלנו מאפשרת להפיק קבלות ולקבל החזרי מס על תרומות על פי סעיף 46(א) לפקודת מס הכנסה באופן ישיר דרך האתר, שכן כל העמותות מחויבות להציג אישור ניהול תקין ואישור על סעיף 46 (א) לזיכוי במס על תרומות. את המידע על העמותות תוכלו למצוא תחת קטגוריית "מדדי שקיפות" בדף כל עמותה.

למה חשוב לתרום במיוחד לעמותות?

תורמים פרטיים (אתם ואתן) הם מקור ההכנסה העיקרי והחשוב ביותר של ארגונים ללא מטרות רווח. אם אתם מתלבטים למי לתרום ותוהים אם זה משהו שאתם בכלל מעוניינים לעשות, הנה כמה מההשפעות החיוביות של פעילות עמותות על העולם שלנו ועל המדינה בפרט:

טיפול בעוני

עוני זו תופעה חברתית חמורה שרק הולכת ומחמירה עם השנים. דו״ח העוני המתפרסם מדי שנה מוכיח כי על אף שנעשים מאמצים מצד הממשלה לצמצום הפערים, זה לא באמת מספיק. עמותות רבות שעוסקות בתרומות למשפחות נזקקות מצליחות לסייע ולהשאיר רבים עם הראש מעל המים. לעיתים מדובר בדרך היחידה של אנשים להניח אוכל השולחן ולדאוג לקיום בכבוד של עצמם ושל משפחתם. 

דרך פשוטה להיות מעורבים חברתית

רוב האנשים שואלים את עצמם כיצד ניתן לעזור ולתת מעצמנו למעןהאחר. זה לא תמיד פשוט לפנות מהזמן היקר שלנו ולרתום את עצמנו למען אחרים. זה כןפשוט להקדיש סכומי כסף קטנים ולתרום אותן לעמותות שייתנו את העזרה והסיוע במקומנו.עמותות וארגונים ללא מטרות רווח בישראל זו דרך נפלאה להעניק לאחרים שזקוקים לעזרה.

חינוך

התרומה הקטנה שלנו בתור תורמים פרטיים יכולה לגרום גם לשינוי גדול בחינוך. עמותות רבות פועלות לקידום שוויון הזדמנויות ושואפות לקדם את נושאהחינוך במקומות שונים בארץ. זה נעשה על ידי מתן שיעורים פרטיים, ליווי וחניכה לנוערבסיכון, הקמת מוסדות לימודיים בהתנדבות, מתן סיוע לתלמידים משכבות חלשות בבתי ספר,שיעורים פרטיים מסובסדים ועוד.

תעסוקה

לא מעט עמותות בישראל פועלות למען שוויון בעולם התעסוקה בארץ. העמותות הללו פועלות לקידום נשים לתפקידי מפתח, יצירת משרות חדשות בפריפריה, קידום קבוצות מיעוט בישראל ומתן כלים להשתלבות בשוק העבודה, עידוד אוכלוסיות חלשות ללימודים אקדמאיים על ידי הענקת מלגות ותוכניות ליווי, וכן הלאה. כל תרומה שכזו מסייעת לא רק באופן נקודתי, אלא עוזרת לשנות את התמונה החברתית בישראל ומקדמת שוויון חברתי.

שוויון

הפערים החברתיים הם בלי ספק אחד המקורות לקשיים בחברה הישראלית. פערים בהשכלה, ברמות השכר, ברמת החיים, במוסדות החינוך במקומות השונים בארץ – כל אלו קובעים במידה רבה את עתידו של האדם. סוציולוגים רבים כיום סבורים כי עולם טוב יותר ומתוקן אפשר להשיג רק על ידי חתירה לשוויון וצמצום הפערים החברתיים. עמותות רבות פועלות לקידום המטרה החשובה הזו ותרומה זו הדרך שלנו לקחת חלק במאבקה כה חשוב הזה.

מעשר כספים

חשוב לזכור כי תרומות ומעשרות הן מצווה גדולה בתורה. יהודים רבים ברחבי העולם נוהגים לקיים את מצווה זו ולהפריש מדי חודש אחוז מסוים מההכנסות לטובת תרומה. אם בעבר התרומות היו עוברות בקופות צדקה ובעיקר לארגונים ספציפיים – היום אפשר לתרום את דמי המעשה אונליין ואפילו לעשות זאת בהוראת קבע. זוהי מצווה שעושה שינוי בעולם ועל הדרך תגרום לנו, העוסקים במלאכה, לתחושה טובה של השגת מטרה גדולה ומקודשת.

לסיכום

תרומה לעמותה זה אחד הדברים הנפלאים שאנו יכולים לעשות למען האחר. אלו לא חייבים להיות סכומי עתק, וגם תרומה של כמה עשרות שקלים מפעם לפעם יכולה לחולל שינוי לא קטן. אם אתם מחפשים עמותה כלשהי לתרום לה או מטרה שקרובה לליבכם, אנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר JGive ולהכיר את הפלטפורמה המתקדמת ביותר בישראל כיום לתרומה לקהילה. באתר תוכלו לבחור מבין עשרות קמפיינים של עמותות ראויות עם מטרות חברתיות חשובות ביותר. תוכלו לנהל את כל מערך התרומות משם בצורה פשוטה ואפילו להוציא דו״חות שנתיים על התרומות שלכם שישלחו ישירות לדיווח לצורך פטור ממס עליהן. כיום מדובר בדרך הנוחה, הפשוטה והמשתלמת ביותר לתרומות לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח.

להורדת המסמך המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת המסמך המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

Adm

מאמר מערכת

The JGive Team