סעיף 46 לפקודת מס הכנסה: הקאשבק של עולם התרומות

כל הפרטים על אישור סעיף 46 (א) לפקודת מס הכנסה שמעניק לתורמים  עד 35% זיכוי מס מסכום התרומה שלהם.

מהו סעיף 46 לפקודת מס הכנסה?

סעיף 46 לפקודת מס הכנסה קובע כי על כל תרומה מעל לסכום של 200 ₪ (נכון לשנת 2023) ניתן לקבל החזר מס בגובה כשליש מהסכום, בעצם 35% מגובה התרומה. ניתן לקבל החזרים על תרומות שתקרתן היא 9,517,000 ₪, או עד לגובה של 30% מההכנסה החייבת במס של התורם לאותה השנה. בדרך כלל, הסכום הנמוך מביניהם ייבחר.

למה נועד החוק?

החוק נועד כדי לעודד תרומות של אנשים פרטיים ועסקים לגופים ציבוריים ללא מטרות רווח, המקדמים מטרה כלשהי שמשרתת את החברה ותורמת לאוכלוסייה. בעצם, אפשר לומר שהמדינה משתתפת בהוצאות התרומה ומתגמלת את התורם, מעבר לחשיבות המוסרית והערכית החשובה כל כך של התרומה.

על מי חל סעיף 46(א) לפקודת מס הכנסה?

הסעיף חל על תורמים – אנשים פרטיים (יחידים) או עסקים. גם עסקים המאוגדים כחברה בע"מ יכולים לתרום, אך גובה התרומה שלהם ייקבע בהתאם למס החברות המוגדר באותה שנה שבה התבצעה התרומה.

בכל הנוגע ליעד התרומה, ניתן לקבל החזר על תרומה שהתבצעה עבור גוף ציבורי ללא מטרת רווח, שאין לו חובות רשומים, וכל עוד מדובר במוסד רשום, בעל אישור ניהול תקין, המעיד על תקינות פעולתו מטעם רשם העמותות.

איך יודעים שעמותה מתנהלת באופן תקין וקיבלה את כל האישורים?

ניתן לבדוק את הפרט הזה באתר גיידסטאר, אתר העמותות של ישראל, אבל גם אצלנו באתר JGive. חשוב לציין שכל העמותות המופיעות באתר וניתן לתרום אליהן הן עמותות רשומות ומסודרות המתנהלות באופן תקין בלבד.

איך מממשים את הזכות להחזר?

תורמים פרטיים יכולים לקבל את ההחזר ע"י הגשת טופס מקוון באתר רשות המיסים, בצירוף הקבלות על התרומה או התרומות שהתבצעו באותה שנת מס. 

באתר JGive פיתחנו עבורכם כלי ייחודי באישור רשות המיסים, המעניק לתורמים שתרמו דרכנו קבלה אחת – קבלה מרכזת – ובה מרוכזות כל התרומות שבוצעו בשנה החולפת דרך הפלטפורמה. הקבלה המרכזת חוסכת לכם את התיוק והמרדף אחר קבלות. בסוף שנה פשוט נכנסים לאזור האישי, עוברים ללשונית "החזר מס", בוחרים את השנה הרלוונטית והמערכת תנפיק עבורכם קבלה מרכזת. את הקבלה יש לצרף לבקשה לזיכוי מס באתר רשות המיסים. 

כמו כן, חשוב לדעת ששכירים יכולים לקבל את ההחזר דרך תלוש המשכורת, ע"י מילוי של טופס 116, וצירוף המסמכים הנדרשים (קבלה על התרומה, תלוש שכר ולעתים גם תדפיס חשבון בנק לחודשים אחרונים, זאת בהתאם לדרישה בלבד). לעובדים שהמעסיקים שלהם רשומים לשירות JGive@work - זיכוי המס מועבר ישירות לתלוש השכר שלהם, ללא צורך בשמירה ובהעברת קבלות.

היתרון שלנו: תרומה פשוטה – בלי בירוקרטיה

השירות שאנו מציעים בתחום החזר המס לא מסתכם רק בהנפקת הקבלה המרכזת: רשויות המס מכירות ב-JGive ומקבלות מטעם האתר בקשות להחזרי מס, וכל העמותות שמפורסמות אצלנו באתר הן עמותות בעלות סעיף 46. אנו מאמינים שהפתרון שלנו יעודד אנשים ונשים לתרום יותר, מתוך ידיעה שזיכויי המס שלהם יכולים להתבצע בקלות וללא התעסקות מכבידה מול רשויות המס. 

לסיכום

תורמים רבים יכולים לממש את זכותם לקבלת החזר מס, ואם אינם מודעים לכך, זה בדיוק הזמן להכיר את החוק שמתיר את ההטבה הזו. אנו מציעים לכם שירות של קבלה מרכזת, אשר תסייע לכם לייעל את התהליך ולתרום במינימום התעסקות בתיוק קבלות לאורך השנה. כמו כן, אנו עומדים כאן כמובן גם לשירותים נוספים ולעזרה לתורמים ולעמותות עצמן.

להורדת המסמך המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת המסמך המלא

תודה! להורדת המסמך לחצו כאן

להורדת הקובץ
משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

להורדת הסקר המלא

להורדת הסקר לחצו כאן

משהו לא עבד. שננסה למלא את הטופס שוב?

Adm

מאמר מערכת

The JGive Team